Uzależnienie Od Telefonu
W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Każdy z nas używa go co najmniej kilka razy dziennie, nie tylko do wykonywania połączeń. Współczesne telefony komórkowe posiadają dostęp do Internetu oraz wiele innych funkcji, jak aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki czy gry, dzięki którym sięgamy po niego znacznie częściej, niż w rzeczywistości potrzebujemy. Dawniej funkcja komórki ograniczała się wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń lub wysłania smsów. Dziś sięgamy po smartfony w celu zrobienia zakupów online, sprawdzenia powiadomień na portalach społecznościowych czy obejrzenia filmu, a dzięki ich mobilnej formie możemy korzystać ze wszystkich funkcji, gdzie tylko chcemy. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego w zasięgu ręki, sięgają po niego kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Telefony komórkowe to nie tylko ułatwienie w codziennym życiu, ale także poważne zagrożenie, gdyż zbyt częste i intensywne korzystanie z telefonu może prowadzić do uzależnienia się. Największą grupą ryzyka są dzieci oraz młodzież, choć uzależnienie od telefonu występuje także u dorosłych. Negatywne skutki nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego możemy podzielić na główne trzy grupy, są to skutki fizyczne, psychiczne i społeczne.
Do skutków fizycznych należą przede wszystkim:
bóle głowy przemęczenie ból oczu bóle i zwyrodnienia mięśniowo-stawowe (np. bóle karku, pleców) problemy ze snem – z powodu nadmiernej ekspozycji na światło (szczególnie zimne)Ponadto uzależnienie od telefonu może też prowadzić do ryzykownych zachowań, mogących skończyć się tragicznie – jak wysyłanie wiadomości podczas prowadzenia pojazdu.
Częste pochłonięcie korzystaniem z telefonu może też prowadzić w efekcie do pogorszenia jakości życia, np. zmniejszenia podejmowanej aktywności fizycznej.
Negatywne psychiczne skutki nadmiernego korzystania z telefonu obejmują głównie:
nowe zjawisko zwane nomofobią, czyli lęk przed utratą dostępu do telefonu (np. wskutek rozładowania baterii, awarii lub zgubienia). Lęk ten dotyczy przerwania kontaktu ze znajomymi i braku informacji ze świata także stosunkowo nowe zjawisko zwane FOMO (od angielskiego fear of missing out, czyli lęku przed ominięciem czegoś) – szczególnie związane jest z dużą aktywnością w mediach społecznościowych i tak dużym uzależnieniem i przyzwyczajeniem do ciągłego przypływu informacji, że wizja braku tego typu powiadomień wywołuje silny lęk i frustrację problemy ze snem – z powodu ciągłej chęci korzystania z telefonu zwiększona podatność na depresję, zaburzenia lękowe i obniżoną samoocenę – szczególnie jeżeli częste korzystanie z telefonu wiąże się także z ciągłą obecnością na portalach społecznościowych
Dodaj komentarz